Żołnierze Wyklęci 01.03.2017r.

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W dniu 1 marca odbyła się akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uczniowie, bohaterów walki z narzuconą, komunistyczna władzą uczcili odśpiewaniem hymnu narodowego, obejrzeli prezentację o historii Wyklętych, śpiewali pieśni patriotyczne. W skupieniu wysłuchali relacji współwięźniów, minutą ciszy uczcili pamięć bohaterów.

Losy Żołnierzy Wyklętych były wstrząsające, byli poddawani nieludzkim torturom w więzieniach MO i UB. Ten nastrój nieuchronności i potrzeby walki wygrzmiał w pieśni Dziś idę walczyć mamo! Wśród żołnierzy było wielu młodych Polaków i jako tacy ginęli, opłakiwani byli przez rodziny. Ich los został przybliżony w wierszu Piszę do Ciebie, Mamo!

Uczniowie dowiedzieli się również o wymazanej pamięci o Żołnierzach Wyklętych oraz poszukiwaniu ich szczątków.