Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2022

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy po 1944 roku przeciwstawiali się sowieckiej agresji z bronią w ręku. Przez zwalczający ich reżim nazywani byli „bandytami” i „faszystami”. Zakłamywano ich historie, wypaczano cel, o który walczyli, starano się wymazać ich ze społecznej pamięci.
W naszej szkole 1. marca również uczciliśmy święto Żołnierzy Niezłomnych. Na szkolnym korytarzu pojawiła się okazjonalna gazetka, upamiętniająca bohaterów, którzy tworzyli polskie, powojenne podziemie niepodległościowe.
Uczniowie klas IV- VIII wzięli udział w uroczystym apelu, w czasie którego zostali zapoznani z genezą tego święta oraz historią i losami Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość przygotowali uczniowie klas V i VII pod opieką pań Bożeny Gazdy- Sączały i Aliny Jaskulskiej.
Oprócz uroczystej akademii z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych dnia 1 marca 2022 odbyły się w naszej szkole warsztaty historyczne TROPEM WILCZYM dla uczniów klas VII - VIII zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Maciejowicach, a prowadzone przez pełnego pasji historycznej przewodnika Pana Adriana Pogorzelskiego.
Warsztaty obrazowały działalność żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. W czasie zajęć poznaliśmy rzeczywistość w jakiej znaleźli się żołnierze Armii Krajowej w czasie operacji „Burza” i po wkroczeniu jednostek armii radzieckiej w obszar po wschodniej stronie Wisły latem 1944. Prześledziliśmy biografię takich bohaterów jak m.in. Marian Bernaciak „Orlik”. W czasie zajęć poznaliśmy elementy umundurowania, uzbrojenia i życie codzienne „Niezłomnych”. Osobna cześć spotkania poświęcona została na zobrazowanie działań Instytutu Pamięci Narodowej w poszukiwaniu ofiar radzieckiego terroru oraz odkłamywaniu historii działań podziemia antykomunistycznego w latach 40 i 50 – tych XX wieku.
Podziękowania składamy Adrian Pogorzelski , Ela Ostanek-Szczepanik, Gminny Ośrodek Kultury w Maciejowicach ❤